Odpowiedzialność cywilna posiadaczy pojazdów mechanicznych to obowiązek wyrównania szkody, którą wyrządził kierowca swoim pojazdem wobec innych osób lub ich mienia. W Polsce jest to uregulowane przez ustawę Prawo o ruchu drogowym i zobowiązuje posiadaczy pojazdów do posiadania ubezpieczenia OC, które chroni przed finansowymi konsekwencjami w przypadku wyrządzenia szkody.
Czy umowa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje również szkody wyrządzone umyślnie?
Nie, umowa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych zazwyczaj nie obejmuje szkód wyrządzonych umyślnie. W ramach standardowego ubezpieczenia OC, ubezpieczyciel pokrywa szkody wyrządzone przez posiadacza pojazdu jedynie w przypadku, gdy szkoda została wyrządzona przez niego nieumyślnie, czyli wskutek błędu, nieostrożności, nieuwagi lub innego podobnego zachowania. Szkody wyrządzone umyślnie, na przykład celowo spowodowany wypadek, zazwyczaj nie są objęte ochroną ubezpieczenia OC.
Czy ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych objęta jest odpowiedzialność cywilna wyłącznie osoby wskazanej w polisie?
Nie, ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych objęta jest odpowiedzialność cywilna nie tylko osoby wskazanej w polisie, ale również innych osób, które legalnie kierują pojazdem, na przykład członków rodziny czy przyjaciół. Zasadniczo ubezpieczenie OC obejmuje szkody wyrządzone przez pojazd, a nie konkretną osobę, która nim kieruje. Niemniej jednak, aby osoba kierująca pojazdem mogła skorzystać z ubezpieczenia OC, musi mieć ważne uprawnienia do kierowania danym pojazdem i działać zgodnie z przepisami prawa, a także mieć zgodę na korzystanie z pojazdu od jego właściciela.
Na czym polega ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej?
Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) polega na zabezpieczeniu posiadacza lub właściciela pojazdu przed finansowymi konsekwencjami wobec osób trzecich, którym wyrządził szkodę w ramach użytkowania pojazdu. W przypadku wypadku lub kolizji, ubezpieczyciel pokrywa koszty szkody, którą posiadacz lub właściciel pojazdu wyrządził innym osobom lub ich mieniu.
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla posiadaczy pojazdów mechanicznych w wielu krajach, w tym w Polsce. W zależności od konkretnej polisy i kraju, ubezpieczenie OC może obejmować różne rodzaje szkód, takie jak szkody osobowe, szkody na mieniu, szkody spowodowane zaniedbaniem lub błędem, ale nie obejmuje szkód wyrządzonych umyślnie. Wysokość składki za ubezpieczenie OC zależy m.in. od rodzaju pojazdu, doświadczenia kierowcy, jego wieku, a także od historii ubezpieczeniowej i innych czynników ryzyka.
Co dzieje się z umową ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w razie zbycia pojazdu?
W przypadku zbycia pojazdu, umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych ulega automatycznie rozwiązaniu, a ubezpieczenie przestaje obowiązywać. Posiadacz pojazdu powinien powiadomić swojego ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu, aby uniknąć zbędnych kosztów.
Jednocześnie, nowy właściciel pojazdu jest zobowiązany do zawarcia własnej umowy ubezpieczenia OC dla nowego pojazdu, zwykle przed jego pierwszym wyjazdem na drogę. Warto zauważyć, że w przypadku sprzedaży pojazdu, istnieje możliwość przeniesienia ubezpieczenia na nowego właściciela, jednak zwykle wiąże się to z koniecznością dokonania pewnych formalności i zapłatą dodatkowych kosztów.
Należy pamiętać, że ubezpieczenie OC jest powiązane z pojazdem, a nie z jego właścicielem, dlatego w przypadku zbycia pojazdu, umowa ubezpieczenia traci ważność.
Agent TUiR Warta S. A. w latach 2014 – 2018. Redaktor rankomat.pl z wieloma publikacjami na 1. miejscu w Google. Absolwent kursu „Ubezpieczenia w MŚP” PARP. Wypowiadał się jako ekspert w RMF FM, Radiowej Czwórce czy Radio 357 oraz dla portalu Prawo.pl.