Ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy

Robisz prawo jazdy, rozglądasz się za pierwszym autem i jeszcze nie wiesz, co Cię czeka. Na razie masz w głowie tylko pomruk silnika i poczucie wolności, że oto teraz możesz jechać, gdzie chcesz, kiedy chcesz i nie musisz nikogo prosić.

A potem dopada Cię szara rzeczywistość – rejestracja, dokumenty, umowa kupna-sprzedaży i, co najgorsze, ubezpieczenie. Pytasz, dowiadujesz się, a potem łapiesz za głowę.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy? W której firmie zapłacisz najmniej? Co można zrobić, żeby zmniejszyć wymiar kary? Sprawdziłem główne oferty.

Kim jest młody kierowca?

Definicja „młodego kierowcy” jest ogólna i może się różnić w zależności od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Wiele firm stosuje zwyżki za wiek, rozszerzając zakres wieku młodego kierowcy do 29 lat i uwzględniając okres posiadania prawa jazdy.

Firma ubezpieczeniowaWiekPrawo jazdy (w latach)
PZU<26<2
Warta<25<3
Generali<25<2
Allianz<25<2
Wiener<25<2
Uniqa<25<2
ERGO Hestia<25<2
HDI<25<2
Link4<25<2
Liberty<25<2
Proama<25<2
Ergo Hestia<25<2
InterRisk<25<2
Compensa<25<2
TUW TUW<25<2
WARTA TU<25<2
TU Europa<25<2

Więcej w artykule: Młodociany kierowca – ile lat?

Dlaczego młodzi kierowcy płacą dużo za ubezpieczenie samochodu?

Dane na temat wypadków drogowych w Polsce w 2022 roku wskazują na szczególną rolę młodych kierowców w statystykach wypadków. W 2022 roku młodzi kierowcy w wieku od 18 do 24 lat byli sprawcami 3059 wypadków, co stanowi 15,8% wypadków powstałych z winy kierujących. W tych wypadkach zginęło 281 osób, a 3 910 zostało rannych. Przyczyną 34,9% wypadków spowodowanych przez młodych kierowców było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu

Młodzi kierowcy zazwyczaj płacą więcej za ubezpieczenie OC z kilku powodów, które łączą się z postrzeganym przez towarzystwa ubezpieczeniowe wyższym ryzykiem:

 1. Brak doświadczenia -Młodzi kierowcy, zwłaszcza ci, którzy niedawno zdobyli prawo jazdy, mają ograniczone doświadczenie w prowadzeniu pojazdów. Brak doświadczenia może prowadzić do błędów w ocenie sytuacji na drodze, reakcji na nieoczekiwane zdarzenia czy w przewidywaniu działań innych użytkowników dróg.
 2. Wyższe ryzyko wypadków – Statystycznie młodzi kierowcy częściej ulegają wypadkom niż osoby starsze i bardziej doświadczone. Wynika to częściowo z niedoświadczenia, ale także z młodzieńczego temperamentu, większej skłonności do ryzykownych zachowań i mniejszej świadomości zagrożeń.
 3. Brak historii ubezpieczeniowej – Młodzi kierowcy nie mają wypracowanych zniżek za bezszkodową jazdę, które są istotnym czynnikiem obniżającym koszt polisy OC. Firmy ubezpieczeniowe nie mają również historii ich jazdy, co uniemożliwia ocenę ich rzeczywistego ryzyka.
 4. Statystyki i analiza danych – Towarzystwa ubezpieczeniowe opierają swoje taryfikacje na szerokich analizach danych i statystyk. Te dane pokazują, że młodzi kierowcy są grupą o podwyższonym ryzyku, co przekłada się na wyższe stawki ubezpieczenia.
 5. Częstsze korzystanie z pojazdów w ryzykownych warunkach – Młodzi kierowcy często korzystają z samochodów w godzinach wieczornych i nocnych, kiedy ryzyko wypadków jest wyższe, oraz w sytuacjach społecznych, które mogą sprzyjać mniej ostrożnej jeździe (np. wyjścia ze znajomymi).

Z powodu tych czynników, towarzystwa ubezpieczeniowe uznają młodych kierowców za grupę o podwyższonym ryzyku i odpowiednio dostosowują ceny ubezpieczenia OC.

Sprawdziłem, ile za ubezpieczenie auta płacą młodzi kierowcy

W porównaniu wziąłem pod uwagę następujące rzeczy:

 • mamy młodego kierowcę, Sebastian, lat 19, prawo jazdy od roku, nie ma zniżek z tytułu bezszkodowej jazdy,
 • Sebastian mieszka w Wschowej, jest kawalerem, nie ma dzieci, nie ma też współwłaściciela,
 • samochód: BMW E36 z 1999 r., 1,6 benzyna w gazie. Auto ma 300 000 km przebiegu, w kolejnym roku przejdzie do 5000 km (więcej pewnie nie da rady),
 • sprawdziłem ceny ubezpieczenia OC dla Sebastiana w czołowych polskich porównywarkach OC: Rankomat, Mubi, CUK Ubezpieczenia, Punkta, Ubea, Porówneo, Inszury. Zasadniczo cena online na stronie towarzystwa ubezpieczeniowego powinna być taka sama jak w porównywarkach.
 • z porównania wypadł Kiosk Polis. Po podaniu fejkowego numeru PESEL formularz nie spytał o okres posiadania ubezpieczenia, co wpłynęło na wyniki,
 • sprawdziłem też online w firmach, których nie ma w porównywarkach, jak PZU i Warta,
 • badanie przeprowadziłem 26.11.2023 r.
 • do zestawienia brałem tylko najtańsze oferty danej firmy, bez NNW, Assistance itd. chyba że były w pakiecie albo nie dało się bez.

Oto wyniki.

Ubezpieczenie OC młodego kierowcy – Rankomat

Rankomat ubezpieczenie dla młodego kierowcy

Źródło: rankomat.pl

Ubezpieczenie OC młodego kierowcy – Mubi

Mubi oferta

Źródło: mubi.pl

CUK Ubezpieczenia

Źródło: cuk.pl

W CUK-u były jeszcze jakieś oferty partnera, ale osobiście nie lubię dzwonić w ciemno, więc się nie skusiłem. Może gdyby były najtańsze, to jeszcze bym się skusił.

Nie wiem też, co to jest „Partner CUK”. Czy wszystkie firmy ubezpieczeniowe z założenia nie powinny być partnerami?

W Rankomacie PZU każe do siebie dzwonić, chyba po to, żeby nie integrować systemów, i odkrywać taryf przed innymi firmami. Co jest w sumie dziwne, skoro i tak pokazują cenę w kalkulatorze online.

Punkta

Punkta oferta-min

Źródło: punkta.pl

Ubea

Ubea Oferta

Źródło: ubea.pl

Porówneo

Porówneo oferta-min

Źródło: porowneo.pl

Inszury

Obowiązkowo każą podać numer telefonu i maila, co mi się nie podoba.

ID kalkulacji: #19324202927

Inszury oferta

Źródło: inszury.pl

Warta

Warta miała jakieś problemy techniczne 26.11.2023, dlatego kalkulację przeprowadziłem dzień później.

PZU

PZU oferta dla młodego kierowcy

Źródło: pzu.pl

Najtańsza firma ubezpieczeniowa dla młodego kierowcy

Ku mojemu zaskoczeniu w ofertowaniu najtańsze okazało się PZU ze składką 1821 zł.

Owszem, w Ubei jest jakaś tajemnicza oferta za 1663 zł, ale na moje oko to kot w worku i bait. Jest też oferta z LINK4 za 1750 zł, lecz i tutaj podchodziłbym do tego ze sceptycyzmem. W tej samej firmie w innych porównywarkach wychodziły przeróżne kwoty i ten rozstrzał jest dla mnie niepokojący.

Dlatego też najniższa cena, w którą jestem w stanie uwierzyć, jest w PZU.

Ale tak jak mówię, wysokość składki zależy od wielu czynników, i najlepiej po prostu iść zapytać.

Jak obniżyć składkę OC jako młody kierowca?

Najtańsza oferta na OC dla 19-letniego Sebastiana to XXXX zł. To jest kupa kasy. Niestety, Sebastian nie ma doświadczonego kierowcy, żeby go wziąć na współwłaściciela poprzez np. umowę darowizny. Pokłócił się z rodziną i nie ma kogo poprosić.

Jeśli jesteś w takiej sytuacji, jak Sebastian, to masz pecha. Ale jeśli masz ojca, matkę, starszego brata lub siostrę, nawet dziadka lub babcię, którzy mają ubezpieczenie samochodu, spisz z nimi umowę darowizny auta albo kup je na pół poprzez umowę kupna-sprzedaży. Zakup samochodu ze współwłaścicielem to najlepszy sposób na obniżenie składki za OC dla młodego kierowcy.

No i weź jakieś mniejsze auto i nie BMW ani Audi – te dwie marki są z reguły najdroższe.

Jako rodzic przyszłego młodego kierowcy warto pomyśleć o jego ubezpieczeniu już wcześniej. Większość firm w kalkulacji posługuje się danymi z UFG, a UFG nie różnicuje ubezpieczenia za samochód, motocykl czy przyczepkę. Rok posiadania to rok posiadania, a zniżka to zniżka. Dobrze jest więc przepisać na młodego człowieka część przyczepki, ciągnika rolniczego czy motocykla. Składka będzie nieco wyższa niż normalnie, ale to, co nadpłacone, wróci w zniżkach.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy

Ile kosztuje OC dla młodego kierowcy w Polsce?

Według danych porównywarki Mubi średnia cena OC na samochód dla kierowcy w wieku 18-24 lata to 1444 zł (listopad 2023). Rankomat dla tej samej grupy wiekowej podaje cenę 1357 zł. Wg LINK4 średnia cena to 1623 zł.

Od czego zależy cena OC dla młodego kierowcy?

Tutaj nie ma rady – OC dla młodych kierowców kosztuje dużo, bo statystycznie powodują oni więcej wypadków, i nie mają jeszcze zniżek za bezszkodową jazdę. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie znają ich i im nie ufają. Ale to, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu młodego człowieka, zależy też od innych czynników, jak pojemność silnika czy obecność współwłaściciela. Dokładną cenę OC poznasz po kontakcie z firmą.

Gdzie kupić OC jako młody kierowca?

Zakres ubezpieczenia OC jest taki sam we wszystkich firmach, więc kup ubezpieczenie samochodu tam, gdzie jest po prostu najtaniej.

Czy młody kierowca musi mieć OC?

Doskonale rozumiem. Jak ktoś kupuje pierwszy samochód i ma zapłacić 2000 zł za samo ubezpieczenie, to pytanie może się pojawić. Ale obowiązek ubezpieczeniowy obejmuje każdego posiadacza pojazdu mechanicznego, który podlega obowiązkowi rejestracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *